Merhaba, bu yazıda sizlerden gelen e-posta mesajlarınızda yer alan drop shipping (stoksuz e-ticaret) ile ilgili sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

Drop shipping (Stoksuz E-Ticaret) Nedir?

Drop shipping; ürün stoğu olmadan e-ticaret yapılmasıdır. Yani al-sat usulüde diyebiliriz.

Drop shipping (Stoksuz E-Ticaret) Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekmektedir. E-Ticaret sitesi kurulumu sonrasında ürünlerini satmak istediğiniz firmalar ile anlaşarak firma XML ini sitenize entegre etmeniz gerekmektedir. Entegrasyon ile sitenizde yer alan ürünlerden satıldıkça tedarikçi firmaya siparişinizi verirsiniz. İster kendiniz gönderir, isterseniz tedarikçi firma ile anlaşarak sattığınız ürünü müşterinize gönderebilirsiniz.

Drop shipping (Stoksuz E-Ticaret) Maliyeti Nedir?

Drop shipping için net bir maliyet belirtemeyiz. Şu bir gerçek ki ticarete başlamadan önce resmi olarak vergi mükellefi olmanız yani firma kurmanız gerekmektedir. Sonrasında ise yazılımlar, entegrasyon bedelleri var ise tedarikçi firmanın talep ettiği XML bedeli gibi bir çok teknik konular için bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Net bir maliyet belirtmek yanlış olacaktır. Tercih edeceğiniz yazılımlara göre maliyet değişecektir.

Drop shipping (Stoksuz E-Ticaret) Yaparak Nasıl Kazanılır?

Drop shipping yani stok tutmadan satış yaparak para kazanabilirsiniz yalnız burada önemli olan satış hacmini arttırmanızdır. Ne kadar çok satış yaparsanız (sattığınız ürünlerin kar marjına göre) o kadar kazanırsınız. Dikkat etmeniz husus burada finansal gücünüzde önemlidir. Yani parayı çevirmiş olacaksınız.

Drop shipping (Stoksuz E-Ticaret) ile ilgili görüşlerim ve önerilerim:

– Adı biraz havalı olsa da, içerisine e-ticaret gibi çağımızın ve geleceğin işi olarak cazibeli kelime eklense de, temelinde temel ticaret kurallarını göz önünde bulundurmalısınız.
– Düşük bütçeli iş kurma hayaliniz bir iyi başlangıç olabilir. Bütçenizi idareli kullanmış olursunuz yani ürünü sattıkça temin edersiniz.
– Daha fazla satmak istedikçe, satılan malzemeyi nakit alıyorsanız finans ihtiyacınız artacaktır. Vadeli alıyorsanız tedarikçi firmaya olan borç bakiyeniz artacaktır.
– Hali hazırda uzun süreden bu yana ticaret yapan fakat işini internete taşımamış firmalar için önermem.


Şimdilik mümkün olduğunca drop shipping yöntemini anlatmaya çalıştım. Aslında baktığınızda sermayesiz işler, düşük sermayeli işler kapsamına da girmektedir. Yalnız bütçeniz ne kadar büyük olursa sizin için o kadar iyi olacaktır. Çünkü kurmuş olduğunuz veya kuracağınız firmanın sürdürülebilirliğini göz önünde bulundurmanızı öneririm. Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Tüm soru görüş ve önerileriniz için iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Bol kazançlar dilerim.